Dámské parfémy

Všechno, co jste chtěli vědět o parfémech a vůních

Parfém je každodenním rituálem mnoha žen. Používáte ho ale tak, jak byste měly? Víte, jak ho skladovat, jak nanášet a jaký je rozdíl mezi toaletní vodou, parfemovanou vodou a parfémem?

Jak správně aplikovat parfém

Vůně by se měla uvolňovat postupně a po celou dobu by měla působit příjemně na vás i vaše okolí. Proto by se měl parfém nanášet na místa, kde je pokožka nejtenčí a tudíž nejteplejší, tam, kde proudí krev: na krk, za uši, na vnitřní stranu předloktí nebo do loketních jamek. Parfém můžete nastříkat i na oblečení, kde vydrží až několik dní.

Výběr vůně podle ročního období a části dne

S vůní se to nesmí nikdy přehánět – nikdy by neměla úplně zaplnit prostor, ve kterém se nacházíte. Decentní parfém působí na okolí příjemně a přitom nevtíravě. Vůni parfému si můžete vybrat podle ročního období. Zatímco v teplých letních měsících jsou vhodnější lehké, květinové nebo citrusové vůně, v chladnějších dnech podzimu a zimy můžete zvolit spíše těžší, kořeněné vůně.

Další pravidlo praví vybírati si parfém podle části dne. Tedy čím později, tím intenzivnější vůně. Přes pracovní den volte jemnou, lehkou vůni a večer, kdy vyrazíte do společnosti, si můžete užít smyslného, intenzivního parfému.

Složení parfému: hlava, srdce, základ

Každá voňavka má pyramidové složení, které se skládá ze tří vrstev. První vůně, které po přičichnutí k parfému ucítíte, patří do hlavy vůně. Právě podle hlavy si utváříme první dojem a je na ni kladen velký důraz. Hlava vydrží vonět okolo patnácti minut, ale u levných parfémů to mohou být jen vteřiny. Po odeznění hlavy nastupuje srdce parfému. To voní i několik hodin, opět záleží na kvalitě parfému. Nakonec ucítíte základ parfému, který obsahuje látky prchající nejvíce velmi pozvolna. Mohou uvolňovat vůni až několik hodin, u kvalitních parfémů klidně i několik desítek hodin. Kvalitní, dokonale navržený parfém je sestavený tak, aby ve všech fázích působil harmonicky a všechny ingredience se doplňovaly.

Vůně podle intenzity

Parfémy nebo voňavky můžeme rozlišovat podle intenzity vůně, tedy zastoupení parfémové složky ve směsi s koncentrovaným lihem nebo olejem.

  • Parfém: podíl vonné složky je 15-40%
  • EDP (Eau de Parfum): podíl vonných látek je 12-15%
  • EDT (Eau de Toillete): obsahuje pouze 6-12% vonných látek
  • EDC (Eau de Cologne): vůně s podílem vonných látek 4-6%t
  • EDS (Eau de Solide), Eau fraîche, ExtrêmeLégére: všechno to jsou jen velmi málo koncentrované vůně

Jak se starat o parfém

Aby vám voňavka dlouho vydržela a nezkazila se, je potřeba dodržovat několik jednoduchých pravidel. Parfém by neměl by vystaven na příliš intenzivním světle, denním ani umělém. Vhodné pro vůni není ani to, když je skladována při teplotě vyšší než 20 stupňů. Parfém nejlépe uchovávejte v chladu, ideální teplota je v rozmezí 3 až 7 stupňů. Když se parfém začne kazit, poznáte to pouhým okem – tekutina začne měnit barvu, tmavnout, na dně se usazují sedimenty a samozřejmě parfém začne měnit vůni.